„Dawniej jak ktoś zaczął pracować jako szwaczka to pracował jako szwaczka aż do emerytury, jako ekspedientka to ekspedientką już pozostawał całe życie” –
mawiała moja babcia, spoglądając ze zdumieniem na to, jak dynamicznie zmienia się rzeczywistość wokół. Współczesny świat oferuje mnóstwo opcji i ścieżek rozwoju, zarówno osobistego, jak i zawodowego. Przekwalifikowanie, różnorodne formy poszerzania czy nabywania umiejętności dostępne dla każdego bez względu na wiek, otwarty rynek pracy, rynek pracownika – to znaki naszych czasów.
Możliwości jest wiele.
Jak się w nich nie pogubić, by nie tracić czasu i energii na działania, które nie przyniosą efektów i właściwie zaplanować karierę?
Określenie kierunku.
Pierwszym krokiem do sukcesu jest uświadomienie sobie, że to, jak będzie wyglądało nasze życie w znacznym stopniu zależy od nas samych, od wyborów jakich dokonamy w drobnych, jak i w poważnych kwestiach . Los, przypadek, działania innych ludzi – spotykamy się z tymi czynnikami na co dzień, ale ostatecznie jaki wpływ wywrą na nas, zależy od nas. Kiedy zdasz sobie sprawę, że przyszłość jest w twoich rękach, znacznie łatwiej będzie sprecyzować kierunek, w jakim chcesz zmierzać i cel, jaki chcesz osiągnąć. Istotne też, by wybrać dziedzinę, którą się interesujesz. Ułatwi to rozwój w jej zakresie, bo o wiele lepsze rezultaty uzyskasz w tym, co lubisz robić, niż w tym, co jest dla ciebie nudne i nieciekawe.
Nabywanie i pogłębianie kompetencji.
W życiu warto być erudytą i posiadać wiedzę szeroko zakrojoną , ale jeśli chodzi o planowanie kariery, zdecydowanie lepiej nastawić się na wąską dziedzinę i poprzez specjalistyczne kursy, zdobywanie doświadczenia, samokształcenie zostać w niej „specem”, naprawdę znającym się na swojej pracy.
Specjaliści są obecnie najchętniej poszukiwani przez pracodawców i najbardziej przez nich doceniani.
Metoda małych kroków.
Niekiedy kariera rozwija się w zawrotnym tempie, jednak nie każdy z nas jest geniuszem lub ma szczęście trafić na wyjątkowo sprzyjające okoliczności. Rozwój kariery częściej przypomina powolne wspinanie się po kolejnych szczeblach drabiny. Na szczycie znajduje się główny cel, wyznaczony na początku.
Jeśli spróbujesz wykonać zbyt duży krok z pominięciem szczebli, które są pomiędzy, może to grozić upadkiem.
Dlatego warto sobie wyznaczyć cele pośrednie, w danym momencie bliższe, bardziej realne i metodą małych kroków stopniowo, ale bezpiecznie i konsekwentnie zbliżać się do szczytu , aby ostatecznie osiągnąć wymarzony cel.
Jedni mówią specjalizacja, a drudzy różnorodność. Nie ma ustalonej drogi, ponieważ każdy odnajdzie się gdzieś indziej. Dużo zależy od obranego zawodu,
Specjalizacja z danej dziedziny zazwyczaj jest dobrą droga do sukcesu zawodowego. Przykładowo specjaliści z branży IT są jednymi z bardziej poszukiwanych pracowników. Ale są także inne zawody, gdzie specjaliści są szczególnie cenieni na rynku pracy.