Korony na zęby sposobem na piękny uśmiech

Korony na zęby to najchętniej wybierane uzupełnienie protetyczne, pozwalające na uzyskanie pięknego i naturalnego uśmiechu. Jest to szybki  i mało skomplikowany sposób na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Korony są niezwykle odporne na wszelakie uszkodzenia mechaniczne, dlatego cieszą się taką popularnością. Pozwalają komfortowo przegryzać i przeżuwać pokarm, zapewniając przy tym niezwykłą estetykę jamy ustnej i naszego uśmiechu.

Korony zębowe – co to takiego?

Takie protetyczne uzupełnienie mocowane jest na stałe, dzięki czemu używamy koron jak naturalnych zębów.
Korony na zęby, to nakładki, stosowane na konkretny, uszkodzony ząb, które pozwalają całkowicie przykryć uszkodzony, lub zaatakowany przez próchnicę ząb. Można zastosować je również w momencie, gdy nasze pierwotne zęby są przebarwione i zniszczone z zewnątrz. Najczęściej stosuje się je na przednich i tylnych zębach, po wcześniejszym leczeniu kanałowym.  W przeciwieństwie do ruchomej protezy zębowej, koron nie wyjmujemy z naszej buzi i nie musimy obawiać się, że nam wypadną, bądź, że je zgubimy w natłoku codziennych spraw. Podobnie sprawa ma się w przypadku mostów protetycznych, które są mocowane na stałe po utracie jednego z zębów.

Jak zakłada się koronę na zęby?

Bez względu na to, z czego dana korona została wykonana, przed jej nałożeniem należy wyszlifować dany ząb za pomocą wierteł stomatologicznych. Jeśli masz założony most protetyczny, to pewnie zauważysz, że procedura wygląda podobnie – musisz mieć oszlifowane sąsiadujące z ubytkiem zęby. Dodatkowo, można wzmocnić ząb wypełnieniem kompozytowym, jeśli próchnica zbyt mocno go wyniszczyła . Następnie, na przygotowanego i oszlifowanego zęba delikatnie wsuwa się nitkę separacyjną, by potem uzyskać dokładny i szczegółowy odcisk zęba, który trafia do pracowni protetycznej, gdzie wykonuje się właściwe uzupełnienie, czyli tworzy naszą nakładko-koronę.

Rodzaje koron zębowych

Korony na zęby dzielimy ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, dzięki czemu mamy m.in;

  • korony porcelanowe, wykonywane na podbudowie metalowej, bądź ceramicznej,
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota, zalecane dla pacjentów z bardzo zniszczonymi zębami własnymi,
  • korony pełnoceramiczne, niezwykle estetyczne, przypominające naturalny ząb, stosowane są do uzupełnień przednich zębów,
  • korony pełnometalowe, ze względu na dużą zawartość stopu metalu, są rzadko stosowane w dzisiejszych czasach,
  • korony kompozytowe, akrylowe, czyli korony tymczasowe, zakładane u pacjentów uczulonych na korony porcelanowe,

Przeciwwskazania do montażu koron zębowych

Zadaniem dentysty/stomatologa jest ocenić, czy faktycznie potrzebujemy korony na zęby.

To fachowiec, ostatecznie musi podjąć decyzję, czy stan naszych zębów nadaje się do nałożenia na nie koron. Lekarz może odmówić nam wykonania tegoż zabiegu w przypadku gdy pozostałość pierwotnego zęba nad naszym dziąsłem wynosi mniej niż 2-3mm, bądź w momencie, gdy zęby są mocno zniszczone przez panującą w naszej jamie ustnej próchnicę, kiedy to choroba ta dosięga aż do poziomu naszych dziąseł, bądź jeszcze głębiej.

Autor

  • Od lat zajmuje się tworzeniem blogów poświęconych tematyce doradczej. Jego życie to ciągłe dążenie do wyznaczonych celów. Stara się, aby być perfekcjonistą w każdej dziedzinie życia. Kolekcjonuje figurki ze Star Wars.