Jak dobrze kupić mieszkanie?

Zakup własnego mieszkania jest bardzo dużym przedsięwzięciem życiowym. Niezależnie od tego co jest Twoim celem – kupno na poczet inwestycji i wynajmowania go innym osobom czy dla własnych potrzeb, należy się do tego przyłożyć z dużą starannością. Podpowiadamy co należy wziąć pod uwagę, aby dobrze kupić mieszkanie.

 

Istotnym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę jest lokalizacja danego lokalu mieszkalnego. Nie można po prostu stwierdzić, że nam się podoba i podjąć impulsywną decyzję o jego zakupie. Jeśli planujemy je wynajmować, powinniśmy zwrócić uwagę na atrakcyjność okolicy, dostępność różnego rodzaju placówek usługowo-handlowych, komunikacji miejskiej czy rozrywki. Jeżeli jednak sami planujemy życie w danym miejscu, oprócz wyżej wymienionych kryteriów zdecydowanie jednym z najistotniejszych czynników determinującym miejsce zamieszkania powinna być odległość do miejsca pracy. Jeśli posiadamy dzieci i dzielimy nasze życie z drugą połówką oczywistym jest to, że trzeba wziąć również pod uwagę komfort współmieszkańców.

 

Aby dobrze kupić mieszkanie należy na pewno dobrze zapoznać się z lokalnym rynkiem. Nie jest żadną tajemnicą to, że ceny mieszkań mogą zdecydowanie różnić się w zależności od lokalizacji. Za atrakcyjniejsze uważa się oferty w centrach dużych miast natomiast stosunkowo tańsze powinny być lokale na obrzeżach . Nie musi to być oczywiście regułą, ponieważ to tylko jedna ze składowych. Na cenę mają również wpływ czynniki takie jak standard wykończenia, rok budowy bloku czy osiedla, jakość wykonania i użyte do budowy materiały czy rodzaj ogrzewania i izolacji.

 

W celu trafnego podjęcia decyzji przy zakupie mieszkania na pewno warto jest wybadać zarówno rynek deweloperski jak i wtórny. Czasem może się okazać, że ktoś sprzedaje atrakcyjne, wykończone mieszkanie niewymagające remontu i dużej ingerencji do zamieszkania od zaraz a cena wydaje się bardzo atrakcyjna. Z drugiej strony może właśnie planujesz zakup mieszkania w okolicy, gdzie prężnie działa wielu deweloperów a kolejne oferty pojawiają się jak grzyby po deszczu. Innymi słowy musisz się zorientować w czym możesz przebierać.

 

Ważne jest to, aby przemyśleć metraż mieszkania jakie chce się nabyć. Aby dobrze zakupić mieszkanie należy rozważyć jaka przestrzeń do życia jest nam potrzebna oraz czy może się to zmienić na przestrzeni kilku lat. Jeśli jesteś w sytuacji, w której planujesz rozwój życia rodzinnego i posiadanie dzieci dobrym posunięciem będzie kupno mieszkania większego z kilkoma pokojami. Z drugiej strony jeżeli wiedziesz życie singla i całymi dniami przesiadujesz w pracy, a mieszkanie służy Ci bardziej za nocleg to prawdopodobnie zadowolisz się dobrze urządzoną kawalerką.

 

Podsumowując, aby dokonać dobrego wyboru przy zakupie mieszkania musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, ale najważniejsza jest Twoja sytuacja życiowa, potrzeby oraz indywidualne upodobania. Powinieneś zrobić listę rzeczy, które uważasz, że powinny się znaleźć w Twoim lokum oraz co może okazać się niezbędne w sytuacji jakiej się znajdujesz. Stworzenie klarownej wizji z pewnością rzuca wiele światła na wszelkie przeszkody i problemy jakie napotkasz przy wyborze mieszkania.

2 thoughts on “Jak dobrze kupić mieszkanie?”

  1. Kupiłem mieszkanie do remontu, w dobrej cenie, liczyło się dla mnie, aby było to spokojne osiedle bloków 4 piętrowych.

  2. Poluję na mieszkanie na osiedlu moich rodziców już od ponad roku. Mieszkania tam są sprzedawane zanim pojawi się o tym jakiekolwiek ogłoszenie w internecie. Wszystko odbywa się na zasadzie poczty pantoflowej.

Comments are closed.